Pokud se ti nelíbí svět, ve kterém žiješ, vytvoř si svůj vlastní, ale neztrať se v něm.

Postcrossing

17. prosince 2012 v 16:57 |  Deníček
Postcrossing - projekt, díky kterému můžete posílat náhodným lidem, (téměř) po celém světě, pohlednice a díky kterému i vám chodí spousta pohlednic z různých koutů světa.

Postcrossing znám už celkem dlouho, ale až nedávno jsem se nechala přemluvit, ať to taky zkusím. A celkem se mi to líbí. Dřív jsem si dopisovala s pár lidma ze zahraničí, ale nějak to časem vymizelo. Pohlednice mě nikdy moc nebraly, protože to bylo něco, co babička posílá příbuzným na svátky, takže mě to nikdy moc nezajímalo. Vím ale, že dopisy už bych si asi s nikým nepsala a posílat pohlednice je takový dobrý kompromis pro to, aby se člověk zkontaktoval trochu se světem jinak než přes fejsbůk. Navíc, musím říct, že mi přišly, z většiny, opravdu krásné pohlednice.
Takže, funguje to asi tak, že se zaregistrujete na oficiální postcrossing stránce, potom si kliknete na "send a postcard" a vylosujete si první adresu. Ta adresa je zcela náhodná, takže se může stát, že dostanete někoho z Německa nebo Polska, ale taky se může stát, že získáte třeba Japonsko nebo Nový Zéland. Té osobě, kterou jste si vylosovali potom pošlete pohlednici. Je dobré si přečíst profil dotyčného a vybrat nějakou vhodnou. Někdo si potrpí na hrady a zámky, jiný na krajinky, další na zvířata, někomu je to jedno, hlavně, když si dáte s výběrem záležet. Samozřejmě nemusíte pokaždé všem vyhovět, pokud někdo chce dost specifické pohlednice, které ve svém okolí nemáte šanci sehnat, tak musíte zkusit najít něco jiného vhodného. Většina uživatelů je ráda za jakoukoli pohlednici, pokud je vidět, že jste si dali práci s výběrem.

Na každou pohlednici kromě známky - 20 kč po Evropě a 21 kč mimo Evropu (Do Ruska na doporučení známých posílám taky za 21, i když oficiálně je to Evropa, prý ale bývá občas problém, když je tam jen za 20 kč. Teoreticky by ale měla dojít pohlednice se známkou za 20 kč kamkoliv, ale bude to trvat hodně dlouho.), patří taky identifikační číslo, díky kterému pak může být pohlednice zaregistrována, takže doporučuji kontrolovat, aby jste ho nezapomněli, nebo se nepřepsali.

Celé to posílání je založené na tom, že teprve až vaše pohlednice dojde a je dotyčným zaregistrována, může vám přijít pohlednice na oplátku. Tím se udržuje počet odeslaných a obdržených pohlednic plus minus nastejno. Na začátku můžete poslat max. 5 pohlednic zároveň (potom musíte počkat, než budou zaregistrovány, než budete moct pokračovat), postupně se počet pohlednic, které můžete odeslat, zvyšuje.

O pohlednicích, které přijdou vám se dozvíte teprve, když je najdete ve schránce a nebudou určitě od těch, kterým jste pohlednici poslali. To vám zase zaručí překvápko a taky naději, že i když byste si pořád losovali Německo a Rusko (jak se ze začátku dělo mně), tak vám pravděpodobně přijdou pohlednice odjinud.

Postcrossing je prostě príma a pokud umíte alespoň trošku anglicky a jste schopni obětovat nějaké peníze (za pohlednici a známku), určitě to zkuste. Přestat kdyžtak můžete vždycky :)

A pro ukázku sem přidám pár svých vlastních pohlednic, které mi došly.

(Finsko)

(Rusko)

(Taiwan)

(Německo)

(U.S.A.)

(Čína)


Pokud by vás zajímaly i ostatní pohledy, co mi zatím přišly, můžete se podívat sem.

A nezapomeňte tu nechat komentář ;)

Posíláte? Plánujete začít? Znali jste postcrossing nebo je to pro vás novinka? A klidně se i pochlubte, která pohlednice byla nejzajímavější, z těch, co jste obdrželi, nebo která byla třeba z největší dálky.

Mimochodem, z největší dálky mi přišla zatím tahle pohlednice z Brazílie (10,135 km).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saku-chan シキ Saku-chan シキ | E-mail | 20. prosince 2012 v 18:18 | Reagovat

Ohohoho to vypadá fakt zajímavě ^^ Myslím,že to taky zkusím! XD Moc hezký pohledy ti přišli ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.