Pokud se ti nelíbí svět, ve kterém žiješ, vytvoř si svůj vlastní, ale neztrať se v něm.

Květen 2011

Má lidstvo vůbec budoucnost?

23. května 2011 v 11:52 Filosofické žvásty
Poslední roky nás provází mnoho a mnoho předpovědí na konec světa. Čím to je? Je to jen obchodní trik? Vydělávání na hloupých jedincích? Nebo je to zkrátka tak, že lidstvo ve své podstatě, po konci světa touží? Že vlastně jen tak žít, jim přijde jako nuda a konec světa jako príma vzrůšo?
Zatím posledním a nejvýznamnějším takovým datem je rok 2012. Lidé se odvolávají na proroctví Mayů, proroctví Sibyly, piktogramy a spoustu dalších věcí. Co k tomu říkám já? Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Je snadné mít datum a snažit se najít hromady a hromady symbolů, ukazujících na toto datum. Když jsme přesvědčení, že Pepíček rozbil včera ve tři Voráčkovi okno, dokážeme to i přesto, že Pepíček byl zrovna tou dobou s rodiči v Bulharsku a netvrďte mi, že to není pravda.
Vezměme si to datum: 21.12.2012 nemluvě o tom, že jde o 21. století. Jo, je to moc hezký datum. Ale o co v něm jde? O matematiku. To, že čistě náhodou, tohohle data křesťanského kalendáře, končí také třináctý cyklus mayského kalendáře, je věc druhá. Konec mayského kalendáře neexistuje. Mayský kalendář byl vytvořen v kruhu, aby se nikdy nezastavil, stejně jako všechny koloběhy kolem nás.
A jak je vlastně možné, že Mayové byli tak přesní ve svých předpovědích? Jaktože Sibyla dokázala předvídat s extrémní přesností věci, které se odehrály o několik set let později? Odpověď je jednoduchá: Matematika.
To znamená, že kdybychom našli systém, který využívali oni - nebo lépe - svůj vlastní systém, kombinující lunární i solární cyklus, dokázali bychom se stejnou přesností, předpovědět vše podstatné, co se dalších tisíc let stane lidstvu, nebo lépe, vypočítat si svoji vlastní budoucnost. Je to velmi snadné, když si vypočítáte svoji minulost a současnost, s ohledem na to, že všechno se točí v kruhu. Možná, že na to někdy sepíšu systém a zapíšu se do historie. Nebo líp, nikdy to nezveřejním, protože teprve, až si na to lidé přijdou sami a přestanou šaškovat s konci světa, pak teprve nastane nová éra. Možná pro celé lidstvo, možná jen pro jedince samotné.
A bude tedy 21.12.2012 konec světa? Rozhodně ne. Něco se ale změní, nastane nový cyklus a to vždy obnáší nějaké změny.
A co je vlastně konec světa? "Konec světa" je hrozně relativní pojem. Je tím myšleno, že bude konec lidstva? Nebo snad konec Zeměkoule? Nebo dokonce zánik celého vesmíru? A nenapadlo vás, že to možná funguje podobně, jako symbol smrti v tarotových kartách, který vlastně smrt ani nesymbolizuje. Často je vykládán spíše jako změna, jako konec něčeho starého a začátek něčeho nového. To stejné, co nás provází neustále. Na jaře začnou růst květiny, okolí se začne zelenat, kvést, v létě život dosahuje svého vrcholu a květy se mění v plody, na podzim začne období klidu, kdy si příroda může odpočinout a odhodit staré listí a přes zimu odpočívá i země, vše se připravuje na další cyklus, načerpává energii na další jaro. Když se narodí dítě, roste až dospěje, i on v této době často zrodí své plody - děti a pomalu se připravuje na svůj podzim. Poslední období života člověka může působit smutně, ale vlastně je to to stejné, jako zima. To, co je přebytkem, umírá a nové se zrodí zase na jaře.
Takhle fungují koloběhy a mohla bych jich vyjmenovat tisíce. Stejně tak to funguje naprosto se vším, včetně planet a vesmíru, jen se to neděje v rámci jednoho roku, ani jednoho života člověka.
A přesně takhle vznikla matematika. Matematika není o tom, že 1 a 1 jsou dvě, matematika je v první řadě věda o cyklech, které se dějí okolo nás. A protože vše se děje v kruhu, i budoucnost můžeme tímto způsobem předvídat.
Otázka ovšem je, jestli vůbec existuje důvod, proč se o to snažit.

Vždyť člověk je psychicky velmi slabá bytost. Vírou v Boha nebo v osud, si utváří svůj vlastní malý vesmír. Své vlastní koloběhy. Tím, že mu je zboříme, za to nám opravdu nepoděkuje. Možná právě naopak.