Pokud se ti nelíbí svět, ve kterém žiješ, vytvoř si svůj vlastní, ale neztrať se v něm.

Leden 2011

Já být správná češtin

25. ledna 2011 v 22:17 Filosofické žvásty
Hm, hm, tak jsem nějak prošvihla téma týdne. Nevadí. Stejně tenhle článek napíšu. A když o tom tak přemýšlím, tohle téma týdne s tím minulým docela i souvisí.

Kdo neví, minulý týden bylo téma týdne "Český jazyk". Tento týden je téma "Sebevražda".

První a nejdůležitější sdělení celého článku:
"Piště česky!" Toť vše. Vlastně ne. Ještě dodám: "Prosím."

V dnešní době, kdy má přístup k tomu, psát na internet, opravdu každý, čím dál míň lidí si uvědomuje, že tím, že něco zveřejnění na internetu, to dá k dispozici prakticky všem. Což znamená, že je potřeba přemýšlet nad tím, co vůbec zveřejníme. Jistě, nemusí být váš blog napsaný celý spisovnou češtinou, to nemám ani já. Jde jen o to, že když už něco napíšete, mělo by to být v první řadě o něčem a v druhé řadě, mělo by se to dát číst. To znamená samozřejmě malá a velká písmena jen tak, jak jste se to učili ve škole a stejně tak používat česká slova a ne zkomoleniny, kApIŠthO? Nevynechávat písmena, nepřidávat, která tam nepatří a opravovat překlepy. Stejně tak není těžké psát bez pravopisných chyb. Pokud neumíte pořádně češtinu, tak se ji naučte, nebo si vezměte na pomoc Pravidla českého pravopisu (existují i online a zadarmo). Pokud jste dyslektici, dysgrafici, či cokoli jiného dys, tak buď zase Pravidla (na něco by stačilo, hodit to slovo do Googlu), nebo sehnat někoho, kdo vám to opraví. Když píšeme tři tečky, šetříme s nimi a píšeme opravdu jen tři tečky. Členíme na odstavce, lépe se to čte. A spousta a spousta dalších věcí, o kterých vás ráda ještě poučím, když budete mít zájem.

Jasně, zas vás nebude nikdo buzerovat za jeden, dva překlepy. Ovšem pokud se dozvíme, co jste včera pěkného vyděli, co jste pěkného vymisleli, jak se vám podařilo v kuchini rozflákat hrnýček, nebo, že jste si koupili nový ryfle... myslím, že nejsem jediná, kde z toho nebude mít zrovna radost. A to už nemluvím o špytání.

P.S.: Důležitá informace. Pro ty, komu to opravdu ještě nedošlo, za čárkou, tečkou, vykřičníkem etc. je MEZERA. Konec sdělení.

A teď ta horší verze, která se objevuje na internetu velmi často. Jsou to povídky. Respektive pokusy o povídky. Můžete mít stylisticky naprosto propracovanou povídku se skvělým dějem, ale když bude nadopovaná milionem pravopisných chyb, stejně ji málokdo vůbec přelouská. A kdo ji přelouská, ten nejspíš po dočtení, půjde zvracet.

A titulky jsou zlo. Alespoň od lidí, kteří nejspíš nikdy češtinu ani neslyšeli, podle jejich jazykové úrovně.

A abychom to neomezovali jenom na internet, čeština se používá všude, kde píšete, nebo i mluvíte česky (představte si za touto větou mnoho vykřičníků)!
Jistě, v mluvené formě se toho hodně ztratí, proto se častěji dbá na formu psanou. Což je logický, ale důležitý jsou obojí.

Jako promiňte, ale když mi někdo napíše něco, co se viditelně podobá pos... teda pokálené záchodové míse, tak jak to mám brát, sakra, vážně?

No nic. Prostě lidi, mějte rozum. A kdo už ho má, toho chválím. *hladí po vláskách a podává lízátko*

A co vy? Jaký máte vztah k češtině? Je pro vás důležitá? A jak ji sami ovládáte?
Můžete samozřejmě přiložit i odkaz na váš článek na tohle téma ;)

Pořádně mě rejpni

2. ledna 2011 v 17:21 Filosofické žvásty
Určitě jste si už stihli všimnout, že tématem týdne je tolik zbožňované a tolik proklínané yaoi. Myslím, že tohle na blog.cz platí dvojnásob. Alespoň podle toho, co jsem za ten týden stihla shlídnout. Nejvíc článků vypadalo asi jako "Nic o tom nevím, ale alespoň vám sem zkopnu tetku Wiki, abyste o tom věděli stejný prd, jako já, protože si to nejspíš stejně ani nepřečtete." a nejkomentovanější články naopak vyzařovaly homofobními názory z dob středověku. Otázka je, zda jsou tihle lidé opravdu tak hloupí, nebo si na to jen hrají. V každém případě, bych to neřešila.
Schválně jsem čekala až na neděli, abych se vyjádřila, ovlivněná právě články, které se na blog.cz objevovaly celý týden.
Zvláštní, že většina článků, co se daly číst, byla od slečen, co navštěvují (popř. nejmíň jednou navštívily) můj blog.

No, ale, abychom se dostali k yaoi samotnému, když už nám to blog.cz tak hezky přihrál ;)